Aktualizacja systemu

Jedną z czynności konserwacyjnych jest aktualizacja systemu WebIssues do nowszej wersji. Nowe wersje rozwiązują problemy i dodają nowe funkcje, więc zalecana jest okresowa aktualizacja oprogramowania. Aby szybko sprawdzić, czy jest dostępna nowsza wersja systemu, kliknij Narzędzia i O programie WebIssues, a następnie w grupie Najnowsza wersja kliknij przycisk Sprawdź. Program Desktop Client domyślnie automatycznie sprawdza, czy jest dostępna nowa wersja (patrz sekcja „Ustawienia programu Desktop Client”).

Przed rozpoczęciem aktualizacji, zaleca się utworzyć kopię zapasową bazy danych i plików systemu WebIssues, a także wyłączyć serwer WWW, aby zapobiec korzystaniu z systemu w trakcie aktualizacji.

Notatka

Jeśli nie możesz wyłączyć serwera ani zablokować dostępu do niego, to możesz również tymczasowo zmienić nazwę pliku konfiguracyjnego config.inc.php, który domyślnie znajduje się w podkatalogu data/sites/default. Możesz nawet całkowicie usunąć ten plik, a potem odtworzyć go za pomocą instalatora, gdyż w momencie instalacji istniejąca baza danych zostanie zachowana i w razie potrzeby zaktualizowana do nowej wersji.

Najpierw usuń wszystkie pliki i podkatalogi z katalogu, w którym został zainstalowany serwer WebIssues, pamiętając o pozostawieniu podkatalogu data, który przechowuje pliki związane z daną instalacją, na przykład pliki konfiguracyjne i załączniki spraw. Jeśli utworzyłeś własny plik .htaccess lub web.config (w przypadku serwera IIS), to również zachowaj jego kopię, aby móc go później przywrócić.

Ściągnij i rozpakuj nowy pakiet serwera WebIssues — zawiera on katalog o nazwie webissues-x.y (gdzie x.y to wersja pakietu). Następnie przenieś wszystkie pliki i podkatalogi z tego katalogu do katalogu, w którym był wcześniej zainstalowany serwer WebIssues.

Po zakończeniu kopiowania plików włącz serwer WWW i otwórz główną stronę systemu WebIssues w przeglądarce. Jeśli istnieje konieczność aktualizacji bazy danych, to zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat. Zostaniesz poproszony o wpisanie loginu i hasła administratora systemu WebIssues, a następnie baza danych zostanie zaktualizowana do bieżącej wersji. W przeciwnym wypadku system jest od razu gotowy do pracy.

Zaleca się również aktualizować program Desktop Client do nowszej wersji na komputerach osób, które z niego korzystają. Generalnie jednak program Desktop Client może się komunikować zarówno ze starszą, jak i nowszą wersją serwera, pod warunkiem że dwie pierwsze cyfry numeru wersji są zgodne. Klient w wersji 0.9.x nie będzie zatem działał z systemem 1.0, a klient 1.0 z systemem 0.8.x, ale można te wersje zainstalować równolegle na jednym komputerze.

Notatka

Wersje systemu oznaczone jako alpha lub beta to tak zwane wersje deweloperskie. Umożliwiają one testowanie nowych funkcji przed wydaniem oficjalnej wersji, jednak nie zaleca się ich używać do celów produkcyjnych. Wersja deweloperska systemu może być używana tylko z tą samą wersją programu Desktop Client. Dodatkowo w przypadku wersji alpha nie ma możliwości aktualizacji bazy danych do nowszej wersji. Natomiast wersja 1.0-beta1 i późniejsze mogą być zaktualizowane do wersji produkcyjnej.

Procedura aktualizacji serwera z wersji 0.8.5 jest nieco inna, ponieważ w tym przypadku istniejące dane muszą zostać zaimportowane do nowych tabel w bazie danych. Po utworzeniu kopii zapasowej i wyłączeniu serwera WWW, usuń pliki i podkatalogi z katalogu, w którym został zainstalowany serwer WebIssues, z wyjątkiem podkatalogu storage. Następnie rozpakuj pakiet nowej wersji w odpowiednie miejsce i nadaj prawo zapisu do podkatalogu data/sites wszystkim użytkownikom lub użytkownikowi, w kontekście którego działa usługa WWW. Włącz serwer WWW i otwórz główną stronę systemu WebIssues w przeglądarce. Powinna zostać wyświetlona informacja, że serwer nie jest skonfigurowany.

Wykonaj wszystkie kroki podobnie jak podczas instalowania nowej instancji serwera. Pamiętaj, że nowy serwer musi być zainstalowany w tej samej bazie danych, co jego poprzednia wersja, ale nowe tabele muszą mieć inny prefiks niż ten, który był użyty w wersji 0.8.5. W grupie opcji Początkowa konfiguracja wybierz opcję Importuj dane z serwera WebIssues 0.8.5 i podaj prefiks tabel źródłowych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w sekcji „Instalacja”.

Upewnij się, że katalogi data oraz common/data są zabezpieczone przed dostępem przez przeglądarkę internetową, a plik konfiguracyjny systemu WebIssues jest chroniony przed niepowołanym dostępem. Jeśli w wersji 0.8.5 załączniki były przechowywane w systemie plików, to po zakończeniu instalacji musisz je także przenieść do odpowiedniego katalogu w nowej wersji serwera. W przypadku domyślnej konfiguracji będzie to katalog data/sites/default/storage.

Notatka

Ponieważ baza danych w wersji 0.8.5 nie wymuszała ścisłej integralności danych, może się zdarzyć, że podczas importu danych do nowych tabel wystąpi błąd integralności. W takim wypadku popraw dane źródłowe, usuń tabele docelowe i ponów proces importu. Aby sprawdzić, w których tabelach występują błędy, przydatne może być włączenie debugowania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://wiki.mimec.org/wiki/WebIssues/Configuration.